Korduma kippuvad küsimused

Iluuisutamistreeninguid alustades võib tekkida erinevaid küsimusi: millised uisud ja terad on õiged, millised peavad olema treeningriided, mis käib uisukotis? Siit peaksite leidma kõik vastused.
 

Uisusaapad

Igal uisutajal peaks olema enda uisud, mis on ostetud kas siis uisupoest või usaldusväärsete allikate kaudu. Õige uisusaabas peaks olema nahast ja kõvendustega pahkluu ümber ning terad korralikult teritatud vastava spetsialisti käe all.

Uisusaabas peaks olema paraja suurusega, et sinna sisse mahuks ainult üks paar sokke ja siis peaks jääma veel ruumi varbaid liigutada, kuid tuleb tähele panna, et jalg ei tohiks saapa sees liikuda. Uiske kinni sidudes ei tohiks alles jäänud paelu keerata ümber jala, vaid need tuleks võimalikult väikseks  sõlmida, et ei segaks liikumisel. Teine võimalus on kasutada spetsiaalselt riidest uiskude peale pandavaid uisukatteid. Uisud peaksid olema kinni seotud paraja tugevusega, et kui laps püsti tõuseb ja kõnnib, siis ei tohiks pahkluu painduda ei paremale ega vasakule. Uisud peavad jalas olema mugavad, vältida suuremate uiskude ostmist nii öelda „kasvuruumi jaoks“.

Terad

Väga raske on õppida uisutama nüride teradega ja seepärast tuleks uisuterasid teritada umbes iga 20-30 tunni järel või siis vastavalt sellele, kuidas sportlane tunneb. Soovitame ka värskelt ostetud uisuterad ära teritada, kuna tehase teritus ei pruugi olla piisavalt terav. Infot selle kohta kelle juures teritada küsige oma treeneri käest. Uisuterade eest peab hoolitsema, et need oleksid puhtad roostest, tolmust ja mustusest. Plastikust uisukaitsmed kaitsevad terasid siis kui liigute väljaspool jääd uisud jalas, jääle astudes tuleb need aga ära võtta. Peale igat jäätreeningut tuleb terad korralikult ära kuivatada rätikuga ja siis katta need pehmete riidest uisukaitsmetega.

Treeningriided

Jääl:

Naissoost uisutajal võiks seljas olla kas uisukleit/seelik või retuusid, peal fliis ilma kapuutsita.
Pikad juuksed kinnitatud krunni. Meessoost uisutajal peaksid jalas olema venivast materjalist sirged püksid kinnitatud saabaste alla, sportsärk, sviiter või fliis. Kindad peaksid olema käes nii jääl, soojendusel enne treeningut, ükes. See riietus võimaldab treeneril näha korralikult uisutaja keha liikumist ja asendeid jääl.

Saalis:

Tüdrukutel sukkpüksid, trikoo, seelik, balletisussid. Värvide osas küsige nõu oma balletiõpetajalt. 

Poistel - pikad või lühikesed püksid, sportsärk, balletisussid. ÜKE-t (üldkehaline ettevalmistus väljaspool jääd) tehes võib uisutajal seljas olla sama riietus, mis jäälgi, lisaks korralikud õiges suuruses üldtreeningu sportjalanõud. Alati kaasa ka hüppenöör, mis on kummist, treeningkumm suuruses ca 5 meetrit keskmise raskusastmega ja spinner.

Mis peaks ulema uisukotis

1. Uisud.

2. Plastmassist uisukaitsmed.
Need kaitsevad su uisuterasid kui sa liigud väljaspool jääd. Kindlasti kirjuta sinna peale ka oma nimi, et ei läheks teiste omadega sassi.

3. Pehmed riidest uisukaitsmed.
Need kaitsevad su terasid kui sa ei uisuta. Kindlasti kuivata enne uisud korralikult ära kui sa need peale paned.

4. Pehme rätik terade kuivatamiseks.

5. Kruvikeeraja.
Alati kasulik kui see sul kotis on olemas, et vältida olukorda, kus uisukruvi tuleb lahti ja pole millegagi kinni keerata.

6. Juuksekummid, klambrid.
Pole midagi hirmsamat kui uisutaja, kes uisutab ja tal on kogu aeg juuksed lahtised ja näo ees. Hoia alati uisukotis igaks juhuks lisa juukseklambreid, patsikumme ja harja/kammi.

7. Kindad, sokid. 

8. Treeningriided.  

Algajad uisutajad peaksid kandma soojemaid riideid, paksud suusapüksid on lubatud ainult paaril esimesel jäätreeningul. Kui uisutaja juba rohkem jääl liigub, siis peaks ka riietus olema vastav. Kindlasti vaata üle, et treeningriietus ei oleks liiga suur ega lohvakas, selles on raske ennast kiiresti liigutada.    

9. Joogipudel, soovitavalt vesi.